در حال بارگیری...
برنامه مدیریتی
۲۴ اسفند

بخش برنامه مدیریتی در طرح کسب و کار

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

زمان نوشتن طرح کسب و کار، بخش برنامه مدیریتی درواقع تیم مدیریتی و کارمندان شما و همینطور ساختار مالکیت کسب و کارتان را توصیف می‌کند؛ کسانی که طرح کسب و کار شما را می‌خوانند نه نتها می‌خواهند بدانند که چه کسانی در تیم مدیریتی شما حضور دارند، بلکه چگونه مهارت‌های مدیریت و کارمندان به کسب و کار شما تا انتها راه کمک می‌رساند.

نحوه نوشتن برنامه مدیریتی

 یک راه ساده برای سازمان‌دهی بخش برنامه مدیریتی، تقسیم آن به بخش‌هایی است که هرکدام جزئیات کسب و کار جدیدتان را شامل می‌شود:

  • ساختار مالکیت
  • تیم مدیریتی داخلی
  • منابع مدیریتی خارجی
  • نیازهای منابع انسانی

سپس هر یک از این بخش‌ها را به تفکیک و با جزئیات کامل توضیح دهید:

ساختار مالکیت در برنامه مدیریتی

این بخش از طرح کسب و کار ساختار قانونی کسب و کار شما را توصیف می‌کند. اندازه توصیف شما، به نوع کسب و کارتان بستگی دارد؛ مثلا اگر کسب و کارتان مالکیت شخصی باشد، در قالب یک جمله می‌توانید ساختار مالکیت را بیان کنید ولی اگر مشارکتی یا سهامی باشد، توصیفات شما مسلما طولانی‌تر خواهند بود. در اصل در این بخش باید بگویید که چه کسی، چه درصدی از ماکیت شرکت را در دست دارد.

تیم مدیریتی داخلی در برنامه مدیریتی

در این بخش، طبقه‌بندی‌های اصلی مرتبط با کسب و کارتان را بیان می‌کنید؛ و می‌گویید چه کسی مسئولیت هر یک از این طبقات را بر عهده دارد. همچنین مهارت‌های آن فرد را نیز ذکر می‌کنید.

طبقه‌بندی‌های اصلی برای بسیاری از کسب و کارهای کوچک شامل فروش و بازاریابی، بخش اداری و تولید می‌باشد. اگر کسب و کار شما کارمندانی را شامل می‌شود، شما به بخش منابع انسانی هم نیاز خواهید داشت. همچنین ممکن است متوجه شوید که کسب و کارتان به طبقه‌های مدیریتی بیشتری مانند تحقیق و توسعه نیاز دارد.

البته ضرورتی ندارد مسئول هر یک از این طبقه‌های مدیریتی افراد متفاوتی باشند. برخی مدیران کلیدی ممکن است بتوانند در بیشتر از یک نقش را در شرکت پر کنند. این مدیران کلیدی را شناسایی کنید؛ و برای‌شان توضیخ دهید که هریک از اعضای چه فعالیت‌هایی را باید انجام دهد.

این در واقع تصویر کلی تیم مدیریتی شما می‌باشد. بهتر است که آن‌را در قالب چارت سازمانی در طرح کسب و کارتان بیاورید؛ البته می‌توانید به شکل لیست نیز وارد کنید.

در کنار این تصویر کلی، باید رزومه هر یک از اعضای تیم مدیریتی (به علاوه خودتان) و توضیحی از اینکه مهارت‌های هر کدام چگونه به موفقیت کسب و کار جدیدتان کمک می‌کند را اضافه کنید. در ادامه نیز بگویید که چگونه خدمات تیم مدیریتی جبران خواهد شد؛ حقوق و مزایای آنها به چه میزان قرار است باشد؛ اگر برنامه‌ای برای تقسیم سود بکار برده می‌شود نیز ذکر شود.

اگر قراردادی وجود دارد که به صورت مستقیم به تیم مدیریتی شما مربوط می‌شود مانند قرارداد کاری یا توافقنامه عدم رقابت، باید آن‌ها را به صورت یک پیوست در طرح کسب و کار شامل کنید.

منابع مدیریتی خارجی در برنامه مدیریتی

معمولا افراد در هنگام نوشتن طرح کسب و کار(یا اداره یک کسب و کار)، از منابع مدیریتی خارجی غافل می‌شوند؛ استفاده از این منابع به صورت موثر بین موفقیت یا شکست مدیریت تفاوت ایجاد می‌کند.

به منابع مدیریتی خارجی به چشم پشتیبان تیم مدیریتی داخلی خود نگاه کنید. آن‌ها به برنامه مدیریتی کسب و کارتان اعتبار و دریایی از خبرگی می‌دهند. دو منبع اصلی منابع مدیریتی خارجی که شما باید مورد استفاده قرار دهید و در این بخش از طرح کسب و کار توصیف کنید، خدمات حرفه‌ای و هیئت مشاوره است.

خدمات حرفه‌ای

در این بخش، تمام مشاوران حرفه‌ای خارجی که کسب و کارتان استفاده خواهد کرد مانند حسابداران، بانکداران، وکلا، مشاوران فناوری اطلاعات، مشاوران کسب و کارو یا مربیان کسب و کار را لیست کرده و شرح دهید. این متخصصان شبکه‌ای از توصیات و پشتیبانی را خارج از تیم مدیریتی شما تامین می‌کنند که می‌توانند در گرفتن تصمیمات مدیریتی با ارزش باشند و کسب و کار جدید شما را به موفقیت تبدیل کنند.

هیئت مشاوره

اینکه هرچه زودتر برای کسب و کارتان یک هیئت مشاوره تشکیل دهید، حرکت زیرکانه‌ای است. هیئت مشاوره مانند یک اتاق فکر مدیریت است؛ اعضای هیئت برای شما توصیات اضافی محیا می‌کنند تا کسب و کارتان را به شکلی عالی و سود‌مندانه اداره کنید. اگر اعضای هیئت را با دقت کافی انتخاب کنید، آن‌ها مهارت و خبرگی که تیم مدیریتی داخلی شما در آن نقص دارند را برایتان فراهم می‌کنند.

 زمانی که دارید افرادی را برای خدمت در هیئت مشاوره انتخاب می‌کنید، مسلما کسانی را می‌خواهید که علاقه خالص و واقعی در دیدن موفقیت کسب و کار شما دارد؛ همچنین تجربه و مهارت کافی برای مشورت دادن به شما را داشته باشد. مدیران کل یا مدیران اجرایی که به تازگی بازنشسته شده اند، کارآفرینان موفق و یا فروشندگان، گزینه‌های خوبی هستند.

شما نباید کسانی که ممکن است علایق‌شان با شما تضاد داشته باشد از جمله وکلا، حسابداران، مشتریان (یا رقبا مستقیم) را در هیئت مشاوره‌تان بخواهید؛ برای یک کسب و کار کوچک هیئت مشاوره‌ای متشکل از دو یا سه نفر می‌تواند یک ابزار مدیریتی قوی باشد.

هنگام نوشتن طرح کسب و کار باید کسانی را که عضو هیئت مشاوره هستند توصیف کنید؛ اسامی آنها را لیست کنید، سمت، تجربه‌ها و مهارت‌های‌شان را بنویسید؛ و توضیح دهید که هر کدام از این اعضا قرار است چه میزان شما را در اداره کسب و کارتان به شکل حرفه‌ای کمک کند.

اگر شما طرح کسب و کارتان را برای شروع یک کسب و کار جدید می‌نویسید و هنوز هیئت مشاوره ندارید، این قسمت را خالی نگذارید؛ برنامه‌هایتان برای تشکیل هیئت مشاوره را بنویسید و توضیح دهید که چه تیپ افرادی را برای خدمت در هیئت‌تان نیاز دارید.

داشتن یک هیئت مشاوره، یا برنامه‌ریزی برای داشتن آن، به کسانی که طرح کسب و کارتان را می‌خوانند نشان می‌دهد که شما دوراندیشی لازم برای دریافت مشاوره و توصیه را دارید؛ همچنین می‌خواهید تیم مدیریتی‌تان را تا جایی که ممکن است قوی کنید. این موضوع یک ملاحظه مهم است از آن جهت که اکثر کسب و کارها به دلیل مدیریت اشتباه (در هر شکل آن) شکست می‌خورند.

نیازهای منابع انسانی در برنامه مدیریتی

آخرین موضوعی که در این بخش باید به آن بپردازید، نیازهای منابع انسانی کسب و کارتان است؛ ترفند نوشتن نیازهای منابع انسانی کسب و کارتان در بخش مدیریتی طرح کسب و کار این است که باید قادر باشید نیازهای منابع انسانی را به صورت دقیق و صریح شرح دهید.

این‌که بنویسید ” ما زمانی که کار را شروع کنیم به افراد بیشتری نیاز خواهیم داشت” هیچ‌کس را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. حرف آخر را همین ابتدا بگویید؛ کسب و کار شما چه تعداد کارمند نیاز دارد و هزینه آن‌ها چقدر می‌شود؟ این چیزی است که افرادی که طرح کسب و کار شما را می‌خوانند برای‌شان اهمیت دارد.

در ادامه، در نظر بگیرید که این نیازهای منابع انسانی چگونه قرار است برطرف شود. بهترین گزینه برای کسب و کار شما چیست؛ استخدام کارمند، کارکنان قراردادی یا فریلنسرها؟ زمان کاری آن‌ها چگونه باید باشد؛ به پرسنل تمام وقت، پاره وقت یا ترکیبی از این دو نیاز دارید؟

شکل کلی پیش نیازهای کارگزینی برای کسب و کارتان را در این قسمت باید ترسیم کنید؛ همچنین توصیف مهارت‌های مشخص و خاصی که افرادی که قرار است برای شما کار کنند باید داشته باشند.

حالا می‌توانید هزینه نیروی کارتان را محاسبه کنید. برای محاسبه تعداد کارمندان مورد نیاز، ابتدا تعداد مشتریانی که هر کدام از کارمندان می‌توانند به آن‌ها خدمت ارائه کنند را تخمین بزنید. به عنوان مثال، اگر یک کارمند بتواند به ۱۵۰ مشتری خدمات بدهد، و شما در سال اول‌تان ۱۵۰۰ مشتری را پیش‌بینی کرده‌اید، کسب و کارتان به ۱۰ کارمند نیاز دارد.

در مرحله بعد، مشخص کنید هر کارمند چقدر حقوق می‌گیرد و هزینه کل حقوق کارمندان چقدر می‌شود. به‌علاوه باید هزینه بیمه و مزایا را نیز به آن اضافه کنید.

همچنین شما باید توضیح دهید که چگونه می‌خواهید پرسنل‌تان را پیدا کنید و چگونه می‌خواهید آن‌ها را آموزش دهید. توصیفات شما باید بگوید که آیا نیروی کار محلی کافی برای نیازهای‌تان در دسترس است یا خیر؛ و اگر نیست، چطور می‌خواهید از منابع دورتر از دسترس آن‌ها را بکار بگیرید.

هنگام نوشتن درباره آموزش پرسنل در طرح کسب و کار، باید هر چه می‌توانید جزئیات بیشتری را وارد کنید: مثلا چه آموزش‌های به خصوصی را باید بگذرانند؟ چه فرصت‌های آموزش ضمن خدمت برای کارمندان‌تان فراهم خواهید کرد؟

حتی اگر شروع کسب و کارتان را به طور تک نفره و به تنهایی برنامه‌ ریزی کرده‌اید، باید این بخش درباره نیازهای منابع انسانی را در طرح کسب و کارتان بیاورید؛ چون نشان می‌دهید درباره نیاز به منابع انسانی در فرآیند رشد کسب و کارتان را در نظر گرفته‌اید و به آن فکر کرده‌اید و کسب و کار شما سیاست‌هایی برای تامین آن دارد و یا خواهد داشت. در واقع طرح کسب و کار برای آینده و چگونگی موفقیت در آینده است.

نسیم نصری

برای توسعه و بهود فضای کسب و کار کشورمان می‌نویسم

دیدگاه خود را بنویسید