در حال بارگیری...
تحلیل مالی
۰۴ اسفند

تحلیل مالی در طرح کسب و کار

تحلیل مالی داستان موقیت و شکست کسب و کارهاست. کسب دستاورد طبق بودجه، موفقیت کسب و کار را نشان می‌دهد. بودجه‌ریزی واقع‌گرایانه و جذاب، سرمایه‌گذار جذب می‌کند. از طرفی شاخص‌های مالی مثل راهنما برای سرمایه‌گذران عمل می‌کنند. در نهایت پس از یکسال فعالیت، موفق شدن یا نشدن به مفهوم میزان تحقق شاخص‌های مالی است.

برخی سرمایه‌گذاران اینگونه تصور می‌کنند که به جای صحبت با شما، با اعداد و ارقام باید صحبت کنند. تعدادی از آنها که قدرت تحلیل مالی دارند، تا حد زیادی برایشان محصول تولیدی اهیمت ندارد. نسبت‌های مالی اگر توجیه‌پذیر باشد برایشان کافیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد برای سرمایه‌گذاران جذاب‌ترین بخش پس از مطالعه خلاصه مدیریتی، بخش تحلیل مالی است.

 

تحلیل مالی

بخش مالی معمولا بخش نهایی نگارش طرح کسب و کار است. علت قابل پیشبینی است. در بخش مالی شما باید تمامی جوانب کار را در نظر بگیرید. تمامی فعالیت‌های کسب و کار به واسطه هزینه محقق می‌شوند. از طرفی علت انجامشان کسب درآمد است. بنابراین پس از بررسی همه جانبه کسب و کار، نوبت به بررسی مالی می‌رسد. به طور کلی سه بخش اساسی در موضوعات مالی به شرح زیر مد نظر است:

تحلیل مالی

  • تعیین هزینه ها: این بخش بر اساس هزینه‌های فنی، تولیدی و بازاریابی است. زمانی که تمام فعالیت‌های فنی و بازاریابی بخش‌بندی و مشخص شد، می‌بایست هزینه‌یابی آنها صورت گیرد. از جمله بخش‌های کلیدی این بخش پیشبینی فروش(بودجه‌بندی/بودجه‌ریزی فروش)، هزینه های منابع انسانی، هزینه های اداری، هزینه های تولید و به طور کلی بهای تمام شده کالای فروش رفته و ساخته شده است.
  • صورت های مالی پرکاربرد: سه گروه از صورت‌های مالی در این بخش قرار است به صورت تخمینی(در صورتی که پیشتر تولید و فروش نداشته‌اید) ارائه شوند. صورت سود و زیان، ترازنامه و صورت جریان وجوه نقد سه صورت مالی اساسی بخش تحلیل مالی در طرح کسب و کار هستند. این بخش از تخمین و هزینه‌ها نشات می‌گیرد.
  • نسبت های مالی : نسبت ها و شاخص‌های مالی که از آمار و ارقام صورت های مالی بهره می‌برند، ابزار قوی این بخش هستند. در واقع به کمک چنین نسبت ها و شاخص‌هایی به سوالات اساسی از جمله دوره بازگشت سرمایه، نقطه سر به سر و ارزش فعلی خالص پاسخ می‌دهیم.

 

تعیین هزینه‌ ها و درآمدها در تحلیل مالی

با توجه به گستردگی و تنوع فعالیت‌های تولیدی، هر کسب و کاری می‌تواند گونه‌های متنوعی از هزینه‌ها را داشته باشد. تعدادی از سرفصل‌های کلی به شرح زیر است:

پیشبینی فروش در تحلیل مالی

یکی از کارهای سخت و تاثیرگذار تحلیل‌گر مالی، پیشبینی فروش است. در واقع پیشبینی فروش اساس سایر تحلیل‎‌ها خواهد بود. عوامل مختلفی بر فروش تاثیرگذار هستند از جمله:

  • حجم بازار
  • سهم رقبا از بازار
  • تمایل بازار به پذیرش کالای جدید
  • تراکم جمعیت
  • وفاداری مشتریان رقبا
  • رفتار مصرف کننده

معمولا پیشنهاد می‌شود سناریو خوش بینانه، بدبینانه و واقع‌بینانه ( حد وسط و محتمل‌ترین) برای تحلیل مالی در نظر گرفته شود.

هزینه های راه اندازی در تحلیل مالی

هزینه‌هایی که عموم کسب و کارها در راه‌اندازی با آن سر و کار دارند به شرح زیر است:

هزینه های سرمایه گذاری ثابت یا هزینه های سرمایه ای

هزینه های پیش از بهره برداری یا هزینه های تحقیق و توسعه

سرمایه در گردش

هزینه راه‌ اندازی

هزینه های ثابت سرمایه گذاری

هزینه های ثابت سرمایه گذاریف هزینه هایی هستند که با تغییر در میزان فروش یا تولید ثابت باقی می‌مانند. عمده هزینه های ثابت سرمایه گذاری در جداول مربوط به نحوه برآورد هر یک از اقلام دارایی‌های سرمایه‌ای به شرح زیر است:

خرید زمین: در این بخش مشخصات زمین مانند مساحت، ابعاد و آدرس می‌بایست مطابق اسناد و ثبت قانونی شرح داده شود و موقعیت جغرافیایی آن مشخص شود.

هزینه ثابت سرمایه گذاری

محوطه سازی: در برآورد هزینه محوطه سازی می بایست به نیاز به تسطیح، دیوارکشی، درب‌ها، جدول‌بندی، پارکینگ، فضای سبز، روشنایی و سایر موارد پرداخته شود.

هزینه محوطه سازی

ساختمان‌سازی: در برآورد هزینه ساختمان‌سازی می‌بایست به انواع ساختمان‌ها ( انبار، اداری، تولیدی، خدماتی و … ) و مشخصات فنی و قیمت واحد توجه داشت.

ماشین آلات و تجهیزات:

به طور معمول خرید ماشین آلات از طریق اخذ پیش فاکتور و پیشنهاد قیمت همراه با بررسی موارد فنی صورت می‌گیرد. علاوه بر تعیین هزینه ماشین آلات می‌بایست هزینه های دانش فنی، خدمات مهندسی، آموزش ، لوازم یدکی، حمل و نقل، هزینه های گمرکی، ترخیص، انبارداری، نصب و راه‌اندازی مورد توجه قرار گیرد.

پیشنهاد می‌شود با چند تامین کننده مختلف مذاکره کنید و در مورد تمامی موارد ذکر شده استعلام قیمت کنید. از طریق رجوع به وبسایت تامین‌کنندگان و مشتریان چنین قطعاتی می‌توانید خرید بهتری داشته باشید.

تاسیسات:

بر حسب ننیاز و متناسب با طرح انواع تاسیسات مورد نیاز مشخص و هزینه هر یک تعیین شود. در جدول زیر هزینه های ماشین آلات و تجهیزات قابل دسترس است.

وسایل نقلیه:

وسایل نقلیه مورد نیاز جهت برای انتقال تجهیزات، افراد، مواد اولیه و … مورد استفاده قرار می‌گیرد در این بخش بررسی می‌شود. نوع، تعداد دستگاه، مشخصات، قیمت و سایر هزینه ها را لحاظ کنید.

اثاثیه و لوازم اداری:

در این قسمت هزینه های تجهیزات و لوازم اداری و خدماتی از جمله اثاثیه اداری، تلفن، دستگاه کپی، فکس، کامپیوتر، پرینتر، لوازم نظافت و … را برآورد کنید.

هزینه های پیش‌بینی نشده:

با توجه به اینکه در طول اجرای طرح تغییرات غیر قابل اجتناب و غیر قابل پیشبینی صورت می‌گیرد، درصدی از هزینه های سرمایه گذاری به عنوان هزینه های پیشبینی نشده در نظر گرفته می شود. معمولا شرکت‌ها ۱۰% در را بابت این هزینه ها در نظر می گیرند.

هزینه های پیش از بهره‌برداری:

هزینه های پیش از بهره‌برداری ( تحقیق و توسعه) شامل هزینه‌هایی است که جهت اجرای طرح به صورت آزمایشی ضروری است. این هزینه ها به طور مستقیم منجر به تحصیل دارایی ثابت نمی شود.

سرمایه در گردش:

سرمایه در گردش خالص از تفاوت بین دارایی های جاری و بدهی های جاری حاصل می شود و به عنوان یک شاخص مناسب جهت بررسی و سنجش توانایی نقدینگی بنگاه در مقابل بازپرداخت بهدی های جاری مورد استفاده قرار می گیرد.

سرمایه در گردش

تعیین هزینه های تولیدی:

هزینه های تولید بر اساس پیشبینی تولید در ۱۰۰% ظرفیت علمی طرج محاسبه گردیده  و برای سال های قبل از دستیابی به حداکثر ظرفیت با توجه به میزان تولید و هزینه های ثابت و متغیر، تعدیل های لازم اعمال می شود.

تعیین هزینه تولیدی

مواد اولیه:

به منظور برآورد هزینه تامین مواد اولیه از جدول زیر استفاده کنید

دستمزد پرسنل:

یکی از مهم‌تذبن هزینه های بنگاه شامل پرسنل تولیدی( در تولیدی ها) و پرسنل خدماتی ( در شرکت های خدماتی) و پرسنل اداری است. در جدول زیر هزینه ها به صورت پیشفرض ارائه شدند.

نگهداری و تعمیرات:

هزینه های سالیانه نت به صورت درصدی از ارزش دارایی ثابت طرح در نظر گرفته می شود. استاندارد معمول درصدهای مربوط به نت در جدول زیر ارائه شده است.

استهلاک:

هر کدام از دارایی های ثابت از جمله ماشین آلات و تجهیزات یا لوازم اداری و یا ساختمان و محوطه ها عمر مفیدی دارند که با پایان آن ارزش خود را از دست می دهند. هزینه استهلاک در صورت سود و زیان موثر است. هزینه های استهلاک بر اساس نرخ های معمول برای هر یک از دارایی های ثابت از روش مستقیم با توجه به ارزش اسقاطی محاسبه می شود. برای به دست آوردن ارزش استهلاکی دارایی ها، قیمت تمام شده دارایی را از ارزش اسقاط ( ارزش ریالی در پایان عمر مفید) کم میکنید و حاصل را بر تعداد سالهای عمر مفید تقسیم می‌کنید.

بهای تمام شده کالای فروش رفته:

مجموع کل هزینه عوامل درگیر در تولید کالا از مواد اولیه و دیگر مواد استفاده شده در تولید محصول، به اضافه دستمزد عوامل تولیدی و سربار ( به طور مثال نور و گرمایش محل تولید) بهای تمام شده کالای فروش رفته را می‌سازد.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

شایان پسران

برای توسعه کسب و کار کشورمان می‌نویسم

دیدگاه خود را بنویسید