در حال بارگیری...
طرح تجاری
۱۱ بهمن

طرح کسب و کار و هفت گام کلیدی در نوشتن آن

طرح کسب و کار یا طرح تجاری، اساس هر کسب و کار است. طرح کسب و کار برای کسب موفقیت در سازمان، برنامه ریزی هوشمندانه و برای ترغیب و جذب سرمایه گذاران ضروری است. اما، یک طرح تجاری کسب و کار چگونه نوشته می‌شود؟

بسیاری از فعالان حوزه کسب و کار، بررسی موارد زیر را در طرح کسب و کار پیشنهاد می‌کنند:

خلاصه مدیریتی – یک تصویر فوری از کسب و کار شما

توصیف شرکت در طرح کسب و کار – توصیف آنچه شما انجام دهید

تجزیه و تحلیل بازار – شامل تحقیق در صنعت، بازار و رقبا

سازمان و مدیریت – ساختار کسب و کار و کادر مدیریت شما

معرفی محصولات و خدمات طرح کسب و کار – محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید( یا ارزش پیشنهادی)

بازاریابی و فروش – با چه استراتژی بازاریابی و با چه سیاست فروشی به بازار نفوذ می‌کنید؟

تامین مالی – چه مقدار پول برای ۳ تا ۵ سال آینده نیاز دارید

پیش بینی های مالی و بودجه‌بندی – اطلاعات ارائه شده مانند ترازنامه ها و صورت سود و زیان

ضمیمه یک بخش اختیاری است که شامل رزومه ها، مجوزها و هرآنچه به عنوان اطلاعات تکمیلی می‌تواند موثر باشد.

با این حال، شروع به کار می تواند دشوار باشد. بنابراین، در اینجا مراحل هفت گانه در نوشتن یک طرح کسب و کار(طرح تجاری)  به طور خلاصه ارائه می‌شود. مسیر هفت گانه زیر نقطه‌شروعی برای مکتوب سازی طرح کسب و کار است.

۱) تحقیق کنید، تحقیق کنید و تحقیق کنید

ویلیام پریگلیا، تحلیل‌گر و مشاور مالی ، می نویسد: “بازار، رقابت، محصولات موجود، خدمات موجود، تخصص‌های مورد نیاز و هر آنچه از عناصر کلیدی بازار هست را بررسی کنید و مورد مطالعه قرار دهید.”

“برای نوشتن طرح تجاری، شما باید شرکت خود، محصول خود، رقابت و بازار خود را دقیق بشناسید.”

به عبارت دیگر، مسئولیت شما این است که همه چیز را در مورد کسب و کار و صنعت خود بدانید تا هوشمندانه وارد کسب و کار مربوطه شوید. با خبرگان نیز مشورت کنید و هم صحبت شوید.

۲)هدف خود را از نوشتن طرح تجاری و طرح کسب و کار را مشخص کنید

مجله کارآفرین، طرح کسب و کار را اینگونه معرفی می‌کند:  طرح کسب و کار ، سندی است که وظیفه توصیف ماهیت کسب و کار، استراتژی فروش، بازاریابی، تامین مالی و پیش‌بینی سود و زیان است. با این حال، طرح کسب و کار شما می تواند چندین هدف مختلف ( و بیش از اهدافی که گفته شد) را محقق کند.

همانطور که مجله کارآفرین یادآور می شود، این سند « نقشه ای است که مسیرها را مشخص می کند تا یک کسب و کار بتواند آینده خود را برنامه ریزی کند و به جلوگیری از گمراهی در جاده های کسب و کار کمک کند». اگر میخواهید سرمایه گذاران را جذب کنید، باید به قدری دقیق و کامل بنویسید که هر آنچه مدنظرشان هست برایشان قابل ارائه باشد. از طرفی باید مراقب باشید با اطلاعات غیرکاربردی وقتشان را نگیرید.

شاید اهداف شما بهترین راهنما برای طراحی چیدمان طرح کسب و کار باشد. بسته به هدفی که دارید طرح کسب و کار و نگارش آن تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بدانید برای چه کسی چه چیزی باید ارائه کنید و پس از آن آغاز به نوشتن کنید.

۳)پروفایلی از کسب و کار خود داشته باشید

مشخصات شرکت شما شامل سابقه سازمان ، محصولات و یا خدماتی است که شما ارائه می دهید، بازار هدف و مخاطبانی که هدف قرار داده‌اید، منابع و تامین کنندگانی که با آنها تعامل دارید، ارزش پیشنهادی به بازار، و آنچه کسب و کار شما را منحصر به فرد می کند(مزیت رقابتی).

در واقع پروفایل کسب و کار همان چیزی است که در وبسایت سازمان‌ها در صفحه “درباره ما” در دسترس است. این صفحه و محتوای آن بسیار هوشمندانه باید طراحی شود. جذب مشتری جدید، جذب استعدادها به منظور تامین نیروی انسانی و بعضا جذب شرکای تجاری همگی می‌توانند از اهداف این صفحه باشند.

۴)بپذیرید که اطلاعات مهم باید مکتوب شوند

سرمایه گذاران می خواهند اطمینان حاصل کنند که کسب و کار شما باعث رشد سرمایه‌شان می‌شود. پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری زمانی برای سرمایه‌گذار محقق می‌شود که اولا بداند شما تمام اطلاعات از کسب و کار را دارید و ثانیا به آنها این اطلاعات را ارائه می‌کنید.

از بخش‌های غیر قابل چشم‌پوشی برای سرمایه‌گذار موضوعات مالی مثل هزینه‌ها و پیش‌بینی درآمدهاست. البته موضوعات جزئی هم می‌تواند نشان‌دهنده اشراف شما بر مسیر کسب و کار است. به طور مثال نیاز به اخذ مجوزها و پروانه‌های کسب و کار می‌توانند از این دسته باشند.

۵)استراتژی و برنامه بازاریابی را فراموش نکنید

 

طرح کسب و کار (طرح تجاری) موفق همیشه شامل برنامه بازاریابی استراتژیک و تهاجمی است. اشراف بر موضوعات بازاریابی و برنامه عملیاتی نشان از روحیه تهاجمی کسب و کار شماست. برنامه بازاریابی به دنبال مواردی به شرح زیر است:

  • معرفی محصولات جدید
  • گسترش یا بازگرداندن بازار برای محصول موجود
  • اقیانوس‌های آبی جهت نفوذ
  • افزایش تمرکز در گوشه‌ای از بازار
  • فروش یک محصول با یک محصول دیگر
  • قراردادهای بلندمدت با مشتریان سودآور
  • کسب درآمد از محل فروش مجدد به مشتریان فعلی
  • حضور در فضای دیجیتال
  • استراتژی و بازاریابی محتوایی

به نقل از مجله کارآفرین هر کدام از اهداف بالا خود به اهدافی جزیی تقسیم می‌شوند. این اهداف به برنامه‌هایی اجرایی جهت تحقق تبدیل می‌شود.

“در بخش برنامه بازاریابی ، شما  ضمن معرفی برنامه‌های بازاریابی، بر روی” چه “و” چرایی” برنامه‌های بازاریابی در سال‌های آتی تمرکز می‌کنید. در بخش پیاده سازی برنامه بازاریابی، شما تمرکز خود را بر روی زمینه های عملی، مسدولین پیاده‌سازی، محل اجرای برنامه، زمان و چگونگی پیاده‌سازی متمرکز می‌شوید. “

البته، دستیابی به اهداف بازاریابی نیازمند تخصیص بودجه و هزینه است. “برنامه بازاریابی شما باید طوری باشد که هزینه اجرای پروژه و برنامه‌های بازاریابی مشخص شده باشد.”

۶)طرح کسب و کار (طرح تجاری) برای ارائه است. بر اساس مخاطبی که به ایشان ارائه می‌دهید آن را طراحی کنید

“خوانندگان بالقوه یک طرح کسب و کار، طیف وسیعی از مدیران و علاقه مندان به کسب و کار هستند که می‌خواهند با شما همکاری و در پروژه شما سرمایه‌گذاری کنند. خبر خوب این است که اگرچه افراد متعددی ممکن است با طرح کسب و کار شما مواجه می‌شوند، اما سلایقشان در مطالعه طرح شما محدود است.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید وام بگیرید و با افراد مالی سر و کار دارید باید بدانید این افراد بیشتر با ترازنامه ها و صورت جریان وجوه نقد یا صورت سود و زیان سر و کار دارند، در حالی که سرمایه گذاران اهل کسب و کار، به موضوعاتی همچون تیم مدیریتی و تیم فروش توجه دارند. بنابراین ارائه طرح کسب و کار به اشخاص مختلف، اشکال و سناریوهای متنوعی می‌طلبد، اگرچه محتوا یکسان است.

۷)اهمیت موضوع را شفاف سازید

طرح کسب و کار شما باید نشان دهد که پرشور و متعهد نسبت به مدیریت کسب و کار خود هستید. شما می توانید درباره تجربه‌هایی که کسب کردید، محصولات و خدماتتان، ارزش‌ها و ماموریتی که دارید صحبت کنید یا بنویسید. تمرکز بر اینکه چرا شما در عرصه رقابت می‌توانید بدرخشید و از سایر عناصر بازار متمایز شوید، حائز اهمیت است.

موسس و مدیرعامل Due Payment  اینگونه از تجربه‌اش برای ما می‌گوید:

“وقتی شرکت پرداختم را راه‌اندازی کردم، هدفم تبدیل شدن به رهبر بازار پرداخت در دنیا بود. من می خواستم نحوه پرداخت را تغییر دهم و برای هر کسی که در هر نقطه از جهان پرداخت را به آسان‌ترین و ارزان‌ترین شکل، فراهم کنم. چنین شوق و ذوقی هر سرمایه‌گذاری را برانگیخته می‌کرد و من در مورد هدفم با همه صحبت می‌کردم تا بدانند هرکاری برای Due انجام می‌دهم برای رسیدن به هدفم است.”

با توضیح اینکه چرا به کسب و کارتان اهمیت می دهید،  چه چشم‌انداز و اهدافی دارد و چرا می‌خواهید وارد رقابت شوید،  ارتباط عاطفی با همکارانتان ایجاد می‌کنید که باعث حمایتشان از سازمان شما می‌شود.

 

شایان پسران

برای توسعه کسب و کار کشورمان می‌نویسم