خلاصه مدیریتی در طرح کسب و کار

 شما چه بخواهید یک طرح کسب و کار بنویسید، چه بخواهید یک پیشنهاد سرمایه گذاری تدوین کنید، برای مقدمه گزارش‌تان به “خلاصه مدیریتی” نیاز دارید. خلاصه باید شامل جزئیات اصلی گزارش باشد ولی نکته مهم این‌جاست که حوصله خواننده را با جزئیات سر نبرد. تحلیل ها، آمار و ارقام و چارت ها را برای گزارش اصلی نگه دارید. این‌جا زمانی است که شما قادر هستید توجه خواننده‌تان را بدست آورید. به آنها بگویید که در واقع در حال انجام چه کاری هستید و چرا آنها باید ادامه طرح کسب و کار و یا پیشنهاد سرمایه گذاری شما را بخوانند.

به‌علاوه خلاصه مدیریتی برای کارآفرینان یک راه مهم در تشخیص این‌ است که مثلا کدام جنبه‌های شرکت واضح‌ترین نقطه فروش را دارند؛ یا این‌که کدام جنبه‌ها نیاز بیشتری به توضیح دارند. آکیرا هیرای، مؤسس و مدیرعامل شرکت Cayenne Consulting است؛ شرکتی که به کارآفرینان در توسعه طرح کسب و کار و پیش‌بینی وضع مالی کمک می‌کند. او می‌گوید: “فرآیند چکیده کردن ماهیت و وجود کسب و کارتان در یک صفحه کاغذ، شما را وادار می‌سازد که سخت فکر کنید؛ سپس تصمیم بگیرید که چه چیزهایی اهمیت دارند و چه چیزهای غیر‌ضروری را باید از روند داستان دور بریزید. شما با این‌کار یک دید بهتر از تمام چیز‌هایی که به کسب و کار‌تان مربوط می‌شود پیدا می‌کنید؛ به‌علاوه در تعریف داستان‌تان پیشرفت می‌کنید.”

 

چگونه خلاصه مدیریتی بنویسیم؟ ۱٫ چرایی آن

سرمایه گذاران، قرض‌دهندگان، مدیران و مدیران عامل همیشه پرمشغله هستند. این بدین معناست که خلاصه مدیریتی یک دروازه مهم برای خوانده شدن است.

بیایید اینطوری نگاه کنیم: فرض کنید شما یک لیست از کار‌های بینهایتی که باید انجام دهید دارید؛ فردی به شما یک سند ۸۰ صفحه‌ای می‌دهد و می‌گوید “این را بخوان!”. شما احتمالاً اولین کاری که می‌کنید، علت را می‌پرسید.

پابلو بنروژ ، مؤسس و مدیرعامل Katy ، شرکتی که به کارآفرینان برای نوشتن طرح کسب و کار پیشنهاد کمک می‌دهد است. او می‌گوید: “مهمترین دلیل برای نوشتن خلاصه مدیریتی این است که در بسیاری از موارد، این تنها بخشی است که توسط مخاطب ‌خوانده می‌شود.”

طبق گفته بنروژ، سرمایه گذاران خلاصه مدیریتی را به این علت می‌خوانند که تصمیم بگیرند که آیا خواندن ادامه طرح کسب و کار ارزشش را دارد یا نه. خواندن کل طرح کسب و کار توسط سرمایه گذار یا قرض دهنده ،حداقل در مراحل اولیه تحلیل و ملاحظه برای سرمایه گذاری، بسیار نادرست است. پس داشتن یک خلاصه مدیریتی قوی بسیار ضروری است.

شما وقتی دارید طرح کسب و کار‌تان را می‌نویسید ، تمام هدفتان این است که بتوانید قدم به این کسب و کار بگذارید و با سرمایه گذار رودررو شوید.

هیرای می‌گوید :”با فرض اینکه طرح کسب و کار‌تان برای سرمایه گذار مناسب باشد، یک خلاصه مدیریتی قوی باعث دعوت از شما برای جلسه ملاقات حضوری خواهد شد؛ در صورتی‌که یک خلاصه مدیریتی ضعیف، باعث می‌شود که مورد توجه قرار نگیرد.”

چگونه خلاصه مدیریتی بنویسیم؟ ۲٫ پاراگراف اول

همانطور که یک فیلم ممکن است با صحنه جنگ شروع شود یا یک مقاله در مجله با یک حکایت شروع شود، شما هم به یک قلاب قوی برای آغاز خلاصه مدیریتی‌تان نیاز دارید.

دیوید لاوینسکی، مدیرعامل شرکت Growthink است؛ شرکتی که به کارآفرینان در ایجاذ برنامه کسب و کار و جمع آوری سرمایه کمک می‌کند. او می‌گوید: “مهمترین بخش خلاصه مدیریتی، پاراگراف اول است که به‌طور شفاف کاری که شرکت انجام می‌دهد را توضیح می‌دهد. بیشتر طرح‌های کسب و کار با داستانی شروع می‌شوند که سعی می‌کند شور و هیجان خلق کند؛ ولی این روش همیشه جواب نمی‌دهد.”

طبق گفته هیرای، این‌گونه فکر کنید که خلاصه مدیریتی شما نیاز به یک خلاصه مدیریتی دارد. پاراگراف اول باید بتواند خواننده را مجبور کند که بقیه خلاصه را بخواند. مثلا اگر شما مشکلی را در بازار تشخیص داده‌اید که به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است، بهتر است که با آن شروع کنید.

چگونه خلاصه مدیریتی بنویسیم؟ ۳٫ برخی نکات کاربردی

هیچ ساختار از قبل تنظیم شده ای برای خلاصه مدیریتی وجود ندارد؛ ولی نکات راهنمایی وجود دارند که حتما لازم است آنها را دنبال کنید؛ چون تضمین می‌کنند که طرح کسب و کار یا پیشنهاد سرمایه‌گذاری شما توجهی که لایقش هست را دریافت خواهد کرد. اول، به نقاط قوت اصلی خود فکر کنید. از بولت برای نوشتن ایده‌هایتان استفاده کنید و تا جایی که می‌توانید مختصر و مفید بنویسید.

هیرای می‌گوید: ” شما باید داستان‌تان را به مخاطب، کسب و کار و خروجی مورد انتظارتان متصل کنید. اگر شما یک تیم مدیریتی استثنائی دارید، بهتر است که با آن شروع کنید.”

از خودتان بپرسید چه چیز خاص و هیجان انگیزی درباره شرکت شما وجود دارد. بعد از این‌که توضیح دادید شرکت‌تان چه کاری انجام می‌دهد، نوبت این است که ثابت کنید چرا باور دارید که شما به صورت منحصر به فردی شایستگی رسیدن به این موفقیت را دارید.

لاوینسکی پیشنهاد می‌کند هرکدام از پرسش‌های زیر که جوابش مثبت است، حتما در موردش بنویسیم:

  • شرکایی دارید که باعث کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری کسب و کارتان بشوند؟
  • آیا تا کنون موفق به فروش محصول یا خدمت‌تان شده اید؟ مشتریان شما تجربه رضایت‌بخشی از خرید خود داشته‌اند؟
  • آیا جواز ثبت اختراع (پتنت) دارید؟ از تکنولوژی منحصر به فردی استفاده می‌کنید؟
  • آیا در برنامه بازاریابی خود، شیوه منحصر به فردی را به کار گرفته‌اید؟

نکته دیگر این‌که شما بسته به مخاطبان‌تان می‌توانید رویکرد جدی‌تری را برای خلاصه مدیریتی خود امتحان کنید. بنژور می‌گوید: “یک ساختار موثر بعد از نوشتن پاراگراف اول این است که هر بخش را به همان ترتیبی که در کل طرح کسب و کار‌تان ارائه کرده اید خلاصه کنید.”

او پیشنهاد می‌کند برای اینکه ساختار تا جایی که ممکن است به مخاطب، سرمایه‌گذار یا قرض دهنده مرتبط باشد، بخش‌بندی‌های زیر را در نظر داشته باشید:

  • خلاصه توصیفی شرکت
  • مشکل
  • راه حل
  • چرا الان؟

آخرین قسمت این بخش‌بندی، مهمترین سوالی است که شما باید جواب بدهید: چرا الان؟

زیرا باعث می‌شود خلاصه مدیریتی شما به‌جا باشد. مسلما این‌که خواننده احساس کند زمان زیادی تا قبل از واکنش نشان دادن در اختیار دارد، آخرین چیزی است که لازم دارید. درواقع اگر فوریتی وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد خلاصه مدیریتی شما خوانده نخواهد شد.

 

چگونه خلاصه مدیریتی بنویسیم؟ ۴٫ نحوه بیان: رسمی یا غیررسمی؟

جواب این سوال بستگی دارد به این‌که مخاطبان شما چه کسانی هستند. اگر شما برنامه‌تان را برای سرمایه‌گذار ارائه می‌دهید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که زبان خلاصه مدیریتی‌تان پیش‌زمینه‌های آنان را در بر گرفته باشد؛ برای مثال اگر سرمایه‌گذار شما مدرک مهندسی شیمی دارد، زبان شما باید با وقتی که خلاصه مدیریتی برای کسی که فلسفه خوانده است ارائه شده است متفاوت باشد.

هیرای به بیان دیگر می‌گوید: “از زبانی استفاده کنید که در مخاطب مورد نظرتان اثر کند. از اینکه خلاصه مدیریتی را زمان ارائه به سرمایه‌گذاران متفاوت تغییر دهید نترسید. در نظر داشته باشید که برای هر مخاطبی، نسخه متفاوتی خلق کنید. ولی همواره باید حرفه‌ای، به روز و بدون خطا باشید.” توصیه مفید دیگری که هیرای می کند این است که از ضمایر شخصی استفاده کنیم. (مثلا به جای “شرکت” بگوییم “ما”) اگر خود را به صورت اول شخص مورد خطاب قرار دهید، خواننده‌های شما احساس ارتباط قوی تری با شما، برند شما و ایده‌های شما پیدا می‌کنند.

فراموش نکنید که اعتماد به نفس داشته باشید. بنژور می‌گوید: “اگر نویسنده به طور آشکار به شرکت باور نداشته باشد، چرا باید خواننده اعتماد کند؟ خودتان را در جای خواننده قرار دهید؛ سپس از خودتان بپرسید که چرا باید بخواهید در این شرکت سرمایه‌گذاری کنید. سعی کنید به شکل مصاحبه شغلی به آن نگاه کنید. اگر اعتماد به نفس نداشته باشید و به اندازه کافی نشان ندهید که تا چه حد خواستار آن هستید، به احتمال زیاد به جایی نمی‌رسید.”

چگونه خلاصه مدیریتی بنویسیم؟ ۵٫ چقدر بنویسیم؟

به خاطر داشته باشید که هر خلاصه مدیریتی منحصر به فرد است- و باید باشد. بسته به اندازه طرح کسب و کار یا پیشنهاد سرمایه‌گذاری که قرار است ارائه بدهید، طول خلاصه مدیریتی تغییر می‌کند. اگرچه توافق عمومی بر این است که خلاصه مدیریتی باید بین یک تا چهار صفحه باشد.

منطقی فکر کنید. یک خلاصه مدیریتی دو صفحه‌ای می‌تواند پشت و روی یک ورقه کاغذی چاپ شود که در ظاهر به شکل یک بروشور حرفه ای است. طبق گفته هیرای، اگر شما نمی‌توانید ماهیت داستان‌تان را در یک یا دو صفحه بیان کنید، احتمالا به اندازه کافی برای فکر کردن روی آن زمان نگذاشته اید.

بنژور می‌کوید: “شما می‌توانید با کوچک کردن فونت، سایز عکس ها و جداول و یا گسترده کردن حاشیه صفحه تقلب کنید؛ ولی نهایتا شما باید بتوانید همه چیزهایی که خلاصه مدیریتی شامل آنها می‌شود را خلاصه کنید. بالاخره دلیلی دارد که به آن “خلاصه” گفته می‌شود.

 

چگونه خلاصه مدیریتی بنویسیم؟ ۶٫ چه چیزهایی را ننویسیم

لاوینسکی درباره علت اینکه اکثر کارآفرینان در نوشتن خلاصه مدیریتی دچار اشتباه می‌شوند می‌گوید: “این افراد معتقدند هدف از این‌کار متقاعد کردن سرمایه‌گذاران برای گرفتن چک از آنهاست. ولی درواقع، هدف این است که سرمایه‌کذاران را متقاعد کنیم طرح کسب و کار ما را بخوانند یا با ما ملاقات کنند.” با در نظر داشتن همه اینها در ذهن‌تان، دایره لغات خود را از هرچه مبالغه، کلیشه و یا ادعایی که قابل پشتیبانی نباشد پاک کنید. از به‌کار بردن کلماتی مثله “بهترین” ، “پیشرفته‌ترین” ، “پیشگام” و “در سطح جهانی” اجتناب کنید. سرمایه‌گذاران با این کلمات هر روز مواجه هستند و همین باعث شده معنای خود را از دست بدهند.

چگونه خلاصه مدیریتی بنویسیم؟ ۷٫ آیا خلاصه مدیریتی من به اندازه کافی خوب است؟

 

مهمترین عنصر برای هر خلاصه مدیریتی، یک توضیح واضح، مختصر و مرتبط از کاری است که شرکت‌تان انجام می‌دهد. روشن است که شما باید یک بخشی از زمان‌تان را به خواندن و بازخوانی خلاصه اختصاص دهید. البته یک سری ترفندهایی هم وجود دارد؛ مانند آزمایش لیتموس لاوینسکی. به این شکل که شما به یک دانش‌آموز یا یک فرد غیر سرمایه‌گذار می‌گویید که خلاصه مدیریتی شما را بخوانند؛ حتی اگر شده فقط پاراگراف اول را. سپس از او بخواهید که با توجه به آنچه خوانده، توضیح دهد که شرکت شما چه کاری انجام می‌دهد. اگر توانست این کار را به آسانی انجام دهد، خلاصه مدیریتی شما خوب است؛ در غیر این صورت نیاز دارید که بیشتر روی آن کار کنید.

شما هم مشارکت کنید